Moje konto

Dla kogo

Dla każdego, kto pragnie pogłębiać swoją wiedzę i jest ciekawy świata

Słuchaczami WSFT są ludzie rozmaitych zawodów i w różnym wieku. Począwszy od studentów, przez aktywnych zawodowo nauczycieali, prawników, inżynierów, dziennikarzy, lingwistów, biznesmenów, naukowców, po będących już w stanie spoczynku przedstawicieli różnych zawodów. 

Do Studium może zapisać się każdy kto pragnie pogłębiać swoją wiedzę z filozofii, historii idei, historii kultury, religii, każdy, kto jest ciekawy świata. Nie trzeba mieć ukończonych studiów wyższych, choć wykłady prowadzone są na poziomie akademickim.

Zapraszamy do odsłuchania przykładowych wykładów z lat poprzednich na naszym kanale Youtube

Wykłady

Całoroczny cykl
wykładów - opłata 800zł
za rok akademicki.

W roku akademickim 2022-23 przygotowaliśmy bogaty program prezentujący tematy filozoficzne, historyczne i przyrodnicze. 

Fenomenologia 
Prof. Daniel R. Sobota z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN (IFiS PAN) wprowadzi nas w unikalny sposób myślenia filozoficznego zwany fenomenologią. Wykład będzie jakby ćwiczeniem w myśleniu fenomenologicznym. Twórca fenomenologii Edmund Husserl miał wielu uczniów. Jednym z nich był Martin Heidegger. Profesor Sobota przedstawi nam sposób w jaki używał fenomenologii ten wielki i kontrowersyjny filozof. Jeśli mówi się, że Heideggera nie sposób zrozumieć, wykład profesora Soboty ma na celu pokazać, że to niekoniecznie prawda. Myśleć razem z wielkimi filozofami – to sens tej serii wykładów.

Neurobiologia  
to dziś jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się dyscyplin. Dr Paweł Boguszewski z Instytutu Nęckiego w Warszawie pokaże co wiemy dziś o ludzkim mózgu w wykładzie Minął rok. Co nowego w neurobiologii.

W historii Polski 
W historii Polski są rzeczy bardziej znane i mniej znane. Narodziny II RP to temat znany, rozpracowany w szczegółach. Są tam jednak sprawy, które umykają naszej uwadze. Prof. Tomasz Nałęcz zarysuje dramaturgię tych wydarzeń w wykładzie zatytułowanym Narodziny II RP, fakty znane i mniej znane.

Fizyka kwantowa
Fizyka współczesna trudna jest do zrozumienia. Z pomocą przychodzi filozof prof. Marek Woszczek z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Będzie on kontynuował swoje rozważania o fizyce kwantowej w wykładzie zatytułowanym Filozof o fizyce.

Wiodącym tematem tegorocznego cyklu wykładów jest nieczystość. Jej rozumienie przedstawią nam historycy z Wydziału Historii UW. Nieczystość w starożytności greckiej przedstawi prof. Marek Węcowski. Rozumienie nieczystości w Biblii hebrajskiej zarysuje prof. Łukasz Niesiołowski- Spanò, a prof. Krystyna Stebnicka omówi znaczenie tego problemu w judaizmie pierwszych wieków n.e. Prof. Paweł Janiszewski zajmie się nieczystością w świecie starożytnego Rzymu. Rozumienie nieczystości to także domena współczesnych badań kultury, przedstawi je prof. Marcin Napiórkowski z Instytutu Kultury Polskiej UW.

Starożytne dzieła owiane są niekiedy tajemnicą. Tak jest w przypadku sentencji delfickich, mądrości greckiego antyku. Opowie o nich prof. Krzysztof Bielawski z UJ.

Filozofowie zajmują się też sprawami całkiem bieżącymi. Prof. Andrzej Leder (IFiS PAN) przedstawi nam temat Filozofia języków ekonomicznych.

Filozofowie mają wpływ na różne nauki. W drugiej połowie XX wieku znaczący był wpływ Martina Heideggera na teologię katolicką, co przedstawi dr Sebastian Duda z Laboratorium Więzi. Wpływ Heideggera na teologię protestancką w tym czasie wydaje się mniejszy. O tym, co inspirowało wtedy teologów protestanckich opowie prof. Jerzy Sojka z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

Teologia chrześcijańska rozwija się dynamicznie w pierwszych wiekach n.e. Pojawiają się myśliciele, którzy zostaną uznani za heretyków, to między innymi Marcjon i Ariusz. Opowie o nich dr Piotr-Ashwin Siejkowski z Kings College London.

15 Października 2022
10.00-11.15 – Tomasz Nałęcz, Narodziny II RP, fakty znane i mniej znane, cz. I
11.30-12.45 – Paweł Boguszewski, minął rok. Co nowego w neurobiologii
1315-14.30 – Daniel R. Sobota, Czym jest fenomenologia?

12 Listopada 2022
10.00-11.15 – Tomasz Nałęcz, Narodziny II RP, fakty znane i mniej znane, cz. II
11.30-12.45 – Marek Woszczek, Filozof o fizyce
1315-14.30 – Daniel R. Sobota, Widzieć jak Husserl: ćwiczenie w fenomenologicznym oglądzie

10 Grudnia 2022
10.00-11.15 – Marek Węcowski, Nieczystość, starożytna Grecja, cz. I
11.30-12.45 – Łukasz Niesiołowski-Spanò, Nieczystość u Hebrajczyków
1315-14.30 – Daniel R. Sobota, Martin Heidegger, Bycie i czas: od fenomenologii życia do fenomenologii rzeczy

14 Stycznia 2023
10.00-11.15 – Marek Węcowski, Nieczystość, starożytna Grecja, cz. II
11.30-12.45 – Andrzej Leder, Filozofia języków ekonomicznych, cz. I
1315-14.30 – Daniel R. Sobota, Teoria performansu jako nowa fenomenologia

25 Lutego 2023
10.00-11.15 – Krystyna Stebnicka – Nieczystość w judaizmie pierwszych wieków n.e.
11.30-12.45 – Andrzej Leder, Filozofia języków ekonomicznych, cz. II
1315-14.30 – w przygotowaniu

18 Marca 2023
10.00-11.15 – Paweł Janiszewski, Idea czystości kultowej w klasycznym Rzymie, w konfrontacji z ideą czystości obecną w młodym chrześcijaństwie
11.30-12.45 – Andrzej Leder, Filozofia języków ekonomicznych, cz. III
1315-14.30 – Sebastian Duda, Heidegger w teologii katolickiej XX wieku. Z cyklu „Macki Heideggera”

1 Kwietnia 2023
10.00-11.15 – Paweł Janiszewski, Śmierć oszukana. Antyczne, „nie – podręcznikowe” wizje pośmiertnego bytowania
11.30-12.45 – Krzysztof Bielawski, Sentencje delfickie
13.15-14.30 – Jerzy Sojka, Teologia protestancka drugiej połowy XX wieku

20 Maja 2023
10.00-11.15 – Piotr Ashwin-Siejkowski, Herezje starożytności chrześcijańskiej: od Marcjona do Ariusza, cz. I
11.30-12.45 – Paweł Janiszewski, Odejście bogów. Antyczna refleksja na temat przyszłych losów świata po triumfie chrześcijaństwa
13.00-14.15 – Piotr Ashwin-Siejkowski, Herezje starożytności chrześcijańskiej: od Marcjona do Ariusza, cz. II

Seminaria

  1. Seminarium filozoficzne, Platon, Timajos, prowadzi prof. Tadeusz Bartoś Timajos należy do późnych dzieł Platona. Wspólna lektura tekstu pozwoli nam wniknąć w myśl wielkiego greckiego filozofa. Będzie więc o powstaniu świata, o prawach rządzących kosmosem. Praca seminaryjna to czytanie tekstu i dyskusja, która pozwala na głębsze przetrawienie myśli, wniknięcie w treści, które przy samodzielnej lekturze umykają uwadze.
  2. Seminarium filozoficzne: Peter Sloterdijk, Co się zdarzyło w XX wieku, prowadzi prof. Tadeusz Bartoś Peter Sloterdijk to najbardziej znaczący żyjący filozof naszych czasów. Jego pasją jest współczesny świat. Nasz świat dziś opisują ekonomiści, socjologowie, politolodzy. Głos filozofa jest rzadki. Tym bardziej wart jest wysłuchania odrębna myśl Sloterdijka.

Ogród pytań

Otwarte dyskusje, na które zapraszamy ciekawych gości. Rozmawiamy z nimi na wybrane tematy filozoficzne, społeczne, polityczne.
Dyskusje prowadzi prof. Tadeusz Bartoś. Na spotkania może przyjść każdy – bez zapisów i opłat.
Spotkania są transmitowane na naszej stronie „Youtube WSFT (https://www.youtube.com/c/StudiumFilozofiiiHistoriiIdeiWSFT44?app=desktop)
Można tam zajrzeć. Już teraz mamy nagranych kilkanaście spotkań z poprzednich lat.
Ogród pytań organizujemy we współpracy z Centrum Łowicka.