Nic nie czyni człowieka bardziej wolnym niż radość. Radość wyzwala umysł i napełnia go spokojem
Nachman z Bracławia
Ktoś, kto nie widzi, kiedy trzeba, a kiedy nie trzeba poszukiwać dowodu - to ktoś nie wychowany ("Metafizyka", IV, 1006a i nast.)
Arystoteles
Gdy ktoś chętnie maszeruje w szeregu, to już zasługuje na moją pogardę, bo tylko przez przeoczenie zachował mózg - całkowicie wystarczyłby takiemu człowiekowi szpik kostny
Albert Einstein
Ani jedna osoba, ani pewna liczba osób nie ma prawa powiedzieć innej dojrzałej ludzkiej istocie, że nie wolno jej robić z sobą dla swego własnego dobra, co jej się żywnie podoba ("O wolności")
John Stuart Mill
Wszyscy chcą naszego dobra. Nie dajcie go sobie zabrać.
Stanisław Jerzy Lec
Ludzie, którzy piszą wiele książek, dowodzą w ten sposób, że nie mają nic do powiedzenia
Martin Heidegger
Przebaczenie znaczy zwykle po prostu zapomnienie (…). Zamiast być cnotą, graniczy z bezbożnym, pozbawionym szacunku zaniedbaniem. Bogowie wybaczają niewiele i tylko z rzadka (…). Bogowie chcą być pamiętani; oni nie proszą o wybaczenie za zamęt i spustoszenie, jakie wywołują; chcą, żeby wywoływane przez nich zamęt i spustoszenie były pamiętane (…). Ciągłość przekleństwa, żalu i urazy zachowuje i utrwala w świadomości wartość przodków, wrogów i przyjaciół (…). Przebaczenie wymazuje to wszystko i tym samym unieważnia historię. A wtedy człowiek zaczyna niczym małe dziecko, tabula rasa, nie dysponując żadną wiedzą na temat natury człowieka, głębi duszy, na temat bogów
James Hillman
Ty miłych udręk umysłom przysparzasz zdrętwiałym (...) ty zawiedzionym nadzieję przywracasz, ty biedakowi przyprawiasz rogi, że za nic ma królów groźby, za nic oręż złowrogi (apostrofa do wina)
Horacy
czy bogowie lubią to, co zbożne dlatego, że ono jest zbożne, czy też ono jest dlatego zbożne, że je bogowie lubią
Sokrates (Eutyfron)

Z prawdziwą przyjemnością chcieliśmy poinformować, że prace nad archiwizacją wykładów WSFT z lat 2010 – 2018 dobiegły końca i możemy je Państwu udostępnić. Od 2010 do roku 2015 są to nagrania wyłącznie dźwiękowe a od roku 2016 nagrania video.  

 

Początkowo wykłady nie były systematycznie nagrywane  i część z nich możemy udostępnić dzięki uprzejmości naszych słuchaczy. Bardzo im za to dziękujemy.  Chcieliśmy także zaznaczyć, że całość  to nagrania amatorskie - z góry liczymy na Państwa wyrozumiałość, bo jakość nagrań nie zawsze jest idealna.

 

Nagrania są dostępne pod linkiem: WSFT On Demand.

 

Nagrania wykładów z bieżącego roku akademickiego są dostępne dla tegorocznych uczestników Studium tutaj https://wsft.edu.pl/wyklady

Za rok dołączymy je do archiwum WSFT On Demand.

 

Fundacja jest organizacją non-profit i działa głównie dzięki hojności uczestników Studium.  Ponieważ usługi internetowe podobnie jak inne związane z organizacją i przechowywaniem wykładów są płatne, dlatego też korzystanie z archiwum nie może niestety być darmowe. 

 

Odsłuchanie każdego wykładu kosztować będzie ok. 5,82 zł (w zależności od kursów walutowych) i po dokonaniu zapłaty na stronie WSFT On Demand będziecie Państwo mieli do dyspozycji 24 godziny na jego odsłuchanie.

 

Mamy nadzieję, że podróż po naszym archiwum przyniesie Państwu wiele wrażeń intelektualnych. Znajdziecie w nim m.in. wykłady profesora Jerzego Vetulaniego,  który był u nas częstym gościem. Jesteśmy przekonani, że do wielu z tych wykładów warto wracać – kryją one w sobie wiele bezcennych opowieści o nas i naszym świecie. 

 

Studium Filozofii i Historii Idei prowadzi także publiczne debaty. Ich zapis można znaleźć na naszej stronie na youtubie: YouTube WSFT.