Nic nie czyni człowieka bardziej wolnym niż radość. Radość wyzwala umysł i napełnia go spokojem
Nachman z Bracławia
Ktoś, kto nie widzi, kiedy trzeba, a kiedy nie trzeba poszukiwać dowodu - to ktoś nie wychowany ("Metafizyka", IV, 1006a i nast.)
Arystoteles
Gdy ktoś chętnie maszeruje w szeregu, to już zasługuje na moją pogardę, bo tylko przez przeoczenie zachował mózg - całkowicie wystarczyłby takiemu człowiekowi szpik kostny
Albert Einstein
Ani jedna osoba, ani pewna liczba osób nie ma prawa powiedzieć innej dojrzałej ludzkiej istocie, że nie wolno jej robić z sobą dla swego własnego dobra, co jej się żywnie podoba ("O wolności")
John Stuart Mill
Wszyscy chcą naszego dobra. Nie dajcie go sobie zabrać.
Stanisław Jerzy Lec
Ludzie, którzy piszą wiele książek, dowodzą w ten sposób, że nie mają nic do powiedzenia
Martin Heidegger
Przebaczenie znaczy zwykle po prostu zapomnienie (…). Zamiast być cnotą, graniczy z bezbożnym, pozbawionym szacunku zaniedbaniem. Bogowie wybaczają niewiele i tylko z rzadka (…). Bogowie chcą być pamiętani; oni nie proszą o wybaczenie za zamęt i spustoszenie, jakie wywołują; chcą, żeby wywoływane przez nich zamęt i spustoszenie były pamiętane (…). Ciągłość przekleństwa, żalu i urazy zachowuje i utrwala w świadomości wartość przodków, wrogów i przyjaciół (…). Przebaczenie wymazuje to wszystko i tym samym unieważnia historię. A wtedy człowiek zaczyna niczym małe dziecko, tabula rasa, nie dysponując żadną wiedzą na temat natury człowieka, głębi duszy, na temat bogów
James Hillman
Ty miłych udręk umysłom przysparzasz zdrętwiałym (...) ty zawiedzionym nadzieję przywracasz, ty biedakowi przyprawiasz rogi, że za nic ma królów groźby, za nic oręż złowrogi (apostrofa do wina)
Horacy
czy bogowie lubią to, co zbożne dlatego, że ono jest zbożne, czy też ono jest dlatego zbożne, że je bogowie lubią
Sokrates (Eutyfron)

Czytać będziemy wspólnie dzieło Nietzschego "Poza dobrem i złem", centralny tekst w twórczości tego filozofa.

Możemy też zaglądać przy okazji do innych pism Nietzschego, choćby do "Wiedzy radosnej".

Seminarium prowadzi Tadeusz Bartoś. Spotkania co dwa tygodnie we wtorki o g. 19.00-20.30 w sali konferencyjnej NBS Communications, ul. Krucza 16/20.

W semianarium można na żywo uczestniczyć także przez Internet.  Zapraszamy więc nie tylko mieszkańców Warszawy, ale także całej Polski, albo i świata. Przebieg seminarium będzie nagrywany do wewnętrznego użytku uczestników seminarium.

Zapisy zarówno na seminaria jak i na wykłady poprzez formularz na naszej stronie w zakładce Zapisy. Należy wpisać tam swoje dane oraz kliknąć na kwadraciki wskazujące odpowiednie zajęcia.

 

Już pojawiają się szczegółowe informacje o wykładach i  seminariach.

Chcemy, by w nowym roku akademickim wykłady w Centrum Łowicka były równocześnie dostępne w Internecie.

A więc nie tylko Warszawiacy, ale wszyscy z kraju i ze świata - czujcie się zaproszeni!

Choć przecież wiadomo, że najlepiej wykłady smakują na sali wykładowej.

Od 2010 do roku 2015 są to nagrania wyłącznie dźwiękowe a od roku 2016 nagrania video.  

 

Początkowo wykłady nie były systematycznie nagrywane i część z nich możemy udostępnić dzięki uprzejmości naszych słuchaczy. Bardzo im za to dziękujemy.  Chcieliśmy także zaznaczyć, że całość  to nagrania amatorski.

 

Nagrania są dostępne pod linkiem: WSFT On Demand.

 

 

Pogrzeb Elżbiety Chmielewskiejj, wieloletniej słuchaczki WSFT, rozpocznie się we wtorek 8 czerwca, godz. 10.40, na Bródnie.

Kościół Wincentego a’Paulo (drewniany).

R.I.P.

 

To już dziś ostatnie zajęcia w tym roku akademickim na naszym Studium. Od początku w sieci. Trwają jeszcze seminaria filozoficzne, ale i one powoli zaczną wygasać.

Od października miejmy nadzieje spotkamy się już na żywo, w Centrum Łowicka. My już pracujemy nad programem wykładów, spotkań, seminariów na owy rok akademicki.