Nic nie czyni człowieka bardziej wolnym niż radość. Radość wyzwala umysł i napełnia go spokojem
Nachman z Bracławia
Ktoś, kto nie widzi, kiedy trzeba, a kiedy nie trzeba poszukiwać dowodu - to ktoś nie wychowany ("Metafizyka", IV, 1006a i nast.)
Arystoteles
Gdy ktoś chętnie maszeruje w szeregu, to już zasługuje na moją pogardę, bo tylko przez przeoczenie zachował mózg - całkowicie wystarczyłby takiemu człowiekowi szpik kostny
Albert Einstein
Ani jedna osoba, ani pewna liczba osób nie ma prawa powiedzieć innej dojrzałej ludzkiej istocie, że nie wolno jej robić z sobą dla swego własnego dobra, co jej się żywnie podoba ("O wolności")
John Stuart Mill
Wszyscy chcą naszego dobra. Nie dajcie go sobie zabrać.
Stanisław Jerzy Lec
Ludzie, którzy piszą wiele książek, dowodzą w ten sposób, że nie mają nic do powiedzenia
Martin Heidegger
Przebaczenie znaczy zwykle po prostu zapomnienie (…). Zamiast być cnotą, graniczy z bezbożnym, pozbawionym szacunku zaniedbaniem. Bogowie wybaczają niewiele i tylko z rzadka (…). Bogowie chcą być pamiętani; oni nie proszą o wybaczenie za zamęt i spustoszenie, jakie wywołują; chcą, żeby wywoływane przez nich zamęt i spustoszenie były pamiętane (…). Ciągłość przekleństwa, żalu i urazy zachowuje i utrwala w świadomości wartość przodków, wrogów i przyjaciół (…). Przebaczenie wymazuje to wszystko i tym samym unieważnia historię. A wtedy człowiek zaczyna niczym małe dziecko, tabula rasa, nie dysponując żadną wiedzą na temat natury człowieka, głębi duszy, na temat bogów
James Hillman
Ty miłych udręk umysłom przysparzasz zdrętwiałym (...) ty zawiedzionym nadzieję przywracasz, ty biedakowi przyprawiasz rogi, że za nic ma królów groźby, za nic oręż złowrogi (apostrofa do wina)
Horacy
czy bogowie lubią to, co zbożne dlatego, że ono jest zbożne, czy też ono jest dlatego zbożne, że je bogowie lubią
Sokrates (Eutyfron)

Seminarium prowadzi prof. Tadeusz Bartoś. Ideą seminarium jest prześledzenie treści wszystkich dialogów Platona, od najwcześniejszych do ostatnich.  

***

Teksty każdy z uczestników seminarium czyta samodzielnie. Na spotkaniach dyskutujemy o tematyce, ustalamy co kto zrozumiał, szukamy logiki wywodu Platona, rozwoju jego myśli. Zatrzymujemy się też niekiedy i razem czytamy fragmenty bardziej zawiłe, wymagające omówienia szczegółowego.

Celem jest zapoznanie się bezpośrednie z całością spuścizny platońskiej, złożonością i bogactwem jego myśli, wymykającym się najlepszym nawet ujęciom podręcznikowym. Seminarium jest kontynuacją zajęć z poprzednich lat. Obecnie utknęliśmy w dialogu Państwo. Rozpoczniemy od VIII ksiegi. Przed nami późne teksty Platona, takie jak Teajtet, Parmenides, Sofista, Fileb, Prawa. Zapraszamy.

Spotykamy się co dwa tygodnie, w środy o g. 19.00. Pierwsze spotkanie 26 października. Miejsce: Centrum Łowicka, sala nr 24. Zapisy na wykłady i seminarium już rozpoczęte. Proszę wejść do zakładki zapisy i wypełnić formularz, zaznaczając udział w seminarium. Uczestnictwo w seminarium zarezerwowane jest tylko dla słuchaczy WSFT. Potwierdzenie przyjęcia otrzymają Państwo po dokonaniu wpłaty.

System.String[]System.String[]

System.String[]System.String[]System.String[]