Nic nie czyni człowieka bardziej wolnym niż radość. Radość wyzwala umysł i napełnia go spokojem
Nachman z Bracławia
Ktoś, kto nie widzi, kiedy trzeba, a kiedy nie trzeba poszukiwać dowodu - to ktoś nie wychowany ("Metafizyka", IV, 1006a i nast.)
Arystoteles
Gdy ktoś chętnie maszeruje w szeregu, to już zasługuje na moją pogardę, bo tylko przez przeoczenie zachował mózg - całkowicie wystarczyłby takiemu człowiekowi szpik kostny
Albert Einstein
Ani jedna osoba, ani pewna liczba osób nie ma prawa powiedzieć innej dojrzałej ludzkiej istocie, że nie wolno jej robić z sobą dla swego własnego dobra, co jej się żywnie podoba ("O wolności")
John Stuart Mill
Wszyscy chcą naszego dobra. Nie dajcie go sobie zabrać.
Stanisław Jerzy Lec
Ludzie, którzy piszą wiele książek, dowodzą w ten sposób, że nie mają nic do powiedzenia
Martin Heidegger
Przebaczenie znaczy zwykle po prostu zapomnienie (…). Zamiast być cnotą, graniczy z bezbożnym, pozbawionym szacunku zaniedbaniem. Bogowie wybaczają niewiele i tylko z rzadka (…). Bogowie chcą być pamiętani; oni nie proszą o wybaczenie za zamęt i spustoszenie, jakie wywołują; chcą, żeby wywoływane przez nich zamęt i spustoszenie były pamiętane (…). Ciągłość przekleństwa, żalu i urazy zachowuje i utrwala w świadomości wartość przodków, wrogów i przyjaciół (…). Przebaczenie wymazuje to wszystko i tym samym unieważnia historię. A wtedy człowiek zaczyna niczym małe dziecko, tabula rasa, nie dysponując żadną wiedzą na temat natury człowieka, głębi duszy, na temat bogów
James Hillman
Ty miłych udręk umysłom przysparzasz zdrętwiałym (...) ty zawiedzionym nadzieję przywracasz, ty biedakowi przyprawiasz rogi, że za nic ma królów groźby, za nic oręż złowrogi (apostrofa do wina)
Horacy
czy bogowie lubią to, co zbożne dlatego, że ono jest zbożne, czy też ono jest dlatego zbożne, że je bogowie lubią
Sokrates (Eutyfron)

Ogród pytań to cykl debat organizowanych przez Centrum Łowicka i Warszawskie Studium Filozofii i Teologii. Tematy debat dotyczyć będą centralnych pojęć cywilizacji zachodniej.

 

11 grudnia 2017 o gościem był  prof. Aleksiej Głazkow, językoznawca z Moskiewskiego Państwowego  Instytutu Pedagogicznego. Temat spotkania: ROSJANIE O POLAKACH. LILTERATURA I ULICA. Nagranie spotkania: tutaj

 

Kolejne spotkania z cyklu Ogród pytań:

 

24 stycznia 2018:

UKRAIŃCY O POLAKACH. LITERATURA I ULICA, prof. Oleg Leszczak, językoznawca z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

 

15 lutego 2018

WIELKIE KATEGORIE ZACHODNIEJ CYWILIZACJI: HISTORIA, prof. Jacek Banaszkiewicz, (Inst. Historyczny PAN), prowadzenie Tadeuesz Bartoś

 

Wszystkie spotkania odbywają się w Centrum Łowicka, ul. Łowicka 21, Warszawa

 

***

Nagrania wcześniejszych debat

18 października - MAŁOŚĆ, prof. Paweł Pieniążek (nagranie).

 

Archiwum debat WSFT - Duchowa kondycja Polaków 

Ostatnie kilka lat w dyskusjach publicznych, tytułach publikowanych książek, przywołują nierzadko powracający temat - pytanie o tożsamość Polaka. Chcielibyśmy wziąć udział w tej mini-narodowej debacie. Wprost pojawiają się głosy, że boimy się utracić tożsamość, i choćby dlatego nie chcemy napływu cudzoziemców. Czy rzeczywiście tak niepewnie i źle czujemy się w skórze Polaka? Tożsamość, samoświadomość, to elementy duchowej kondycji.

Tak też zatytułowaliśmy cykl naszych spotkań: O duchowej kondycji Polaków. Spotkania odbywają się. Współorganizatorem jest Centrum Łowicka.  Pytania zaproszonym gościom zadają Tomasz Stawiszyński (Radio TOK FM) i Tadeusz Bartoś (WSFT, Akademia Humanistyczna).  

 

Nagrania z roku akademickiego 2016-17

27 kwietnia 2017, Zbigniew Mikołejko (nagranie)

10 marca 2017, Krystyna Skarżyńska (nagranie

17 lutego 2017, Róża Thun (nagranie

19 stycznia 2017, Oleg Leszczak (nagranie

15 grudnia 2016, Joanna Tokarska-Bakir (nagranie)

14 listopada 2016, Jan Sowa (nagranie)

3 października 2016, Agata Bielik-Robson (nagranie)

 

Nagrania debat z roku akademickiego 2015-2016

21 kwietnia 2016, prof. Wojeciech Burszta (nagranie)

10 marca 2016, prof. Stanisław Obirek (nagranie)

11 lutego 2016, dr hab. Piotr Augustyniak (nagranie)

22 stycznia 2016, prof. Przemysław Czapliński (nagranie)

14 grudnia 2015, prof. Andrzej Leder (nagranie)

20 listopada 2015, prof. Jerzy Vetulani (nagranie)

23 października 2015, Jan A. Kłoczowski OP (nagranie