Nic nie czyni człowieka bardziej wolnym niż radość. Radość wyzwala umysł i napełnia go spokojem
Nachman z Bracławia
Ktoś, kto nie widzi, kiedy trzeba, a kiedy nie trzeba poszukiwać dowodu - to ktoś nie wychowany ("Metafizyka", IV, 1006a i nast.)
Arystoteles
Gdy ktoś chętnie maszeruje w szeregu, to już zasługuje na moją pogardę, bo tylko przez przeoczenie zachował mózg - całkowicie wystarczyłby takiemu człowiekowi szpik kostny
Albert Einstein
Ani jedna osoba, ani pewna liczba osób nie ma prawa powiedzieć innej dojrzałej ludzkiej istocie, że nie wolno jej robić z sobą dla swego własnego dobra, co jej się żywnie podoba ("O wolności")
John Stuart Mill
Wszyscy chcą naszego dobra. Nie dajcie go sobie zabrać.
Stanisław Jerzy Lec
Ludzie, którzy piszą wiele książek, dowodzą w ten sposób, że nie mają nic do powiedzenia
Martin Heidegger
Przebaczenie znaczy zwykle po prostu zapomnienie (…). Zamiast być cnotą, graniczy z bezbożnym, pozbawionym szacunku zaniedbaniem. Bogowie wybaczają niewiele i tylko z rzadka (…). Bogowie chcą być pamiętani; oni nie proszą o wybaczenie za zamęt i spustoszenie, jakie wywołują; chcą, żeby wywoływane przez nich zamęt i spustoszenie były pamiętane (…). Ciągłość przekleństwa, żalu i urazy zachowuje i utrwala w świadomości wartość przodków, wrogów i przyjaciół (…). Przebaczenie wymazuje to wszystko i tym samym unieważnia historię. A wtedy człowiek zaczyna niczym małe dziecko, tabula rasa, nie dysponując żadną wiedzą na temat natury człowieka, głębi duszy, na temat bogów
James Hillman
Ty miłych udręk umysłom przysparzasz zdrętwiałym (...) ty zawiedzionym nadzieję przywracasz, ty biedakowi przyprawiasz rogi, że za nic ma królów groźby, za nic oręż złowrogi (apostrofa do wina)
Horacy
czy bogowie lubią to, co zbożne dlatego, że ono jest zbożne, czy też ono jest dlatego zbożne, że je bogowie lubią
Sokrates (Eutyfron)

To już kolejny mijający rok w Warszawskim Studium Filozofii i Teologii. Teraz wakacje, a już 14 października zaczynamy. Program wkrótce pojawi się na stronie. 

W przyszłym roku także wiele atrakcji. Kontynuujemy seminarium platońskie, wspólne czytanie i omawianie Państwa Platona i jego Praw. A nowością będzie seminarium Heideggerowskie. Czytamy i omawiamy jego fundamentalne dzieło "Bycie i czas". Zapisy rozpoczynam na początku września.

Serdecznie zapraszam

Od wielu lat był naszym gościem, słuchaliśmy jego wykładów zawsze z zapartym tchem. Będzie nam go brakowalo. Pozostały już tylko jego teksty, nagrania, choćby zapis debaty Duchowa kondycja Polaków, tutaj

System.String[]System.String[]System.String[]

W RDC  w programie Niedziela filozofów Tomasz Stawiszyński i Tadeusz Bartoś podsumowywali dotychczasowy przebieg debat z cyklu Duchowa kondycja Polaków. Zapis tej dyskusji na stronie RDC, kliknij tutaj.

System.String[]System.String[]System.String[]System.String[]System.String[]

Debaty WSFT Duchowa kondycja Polaków

Ostatnie kilka lat w dyskusjach publicznych, tytułach publikowanych książek, przywołują nierzadko powracający temat - pytanie o tożsamość Polaka. Chcielibyśmy wziąć udział w tej mini-narodowej debacie. Wprost pojawiają się głosy, że boimy się utracić tożsamość, i choćby dlatego nie chcemy napływu cudzoziemców. Czy rzeczywiście tak niepewnie i źle czujemy się w skórze Polaka? Tożsamość, samoświadomość, to elementy duchowej kondycji.

Tak też zatytułowaliśmy cykl naszych spotkań: O duchowej kondycji Polaków. Spotkania odbywają się. Współorganizatorem jest Centrum Łowicka.  Pytania zaproszonym gościom zadają Tomasz Stawiszyński (Radio TOK FM) i Tadeusz Bartoś (WSFT, Akademia Humanistyczna). 

 

 

Nagrania debat z roku akademickiego 2016-17

27 kwietnia 2017, Zbigniew Mikołejko (nagranie)

10 marca 2017, Krystyna Skarżyńska (nagranie

17 lutego 2017, Róża Thun (nagranie

19 stycznia 2017, Oleg Leszczak (nagranie

15 grudnia 2016, Joanna Tokarska-Bakir (nagranie)

14 listopada 2016, Jan Sowa (nagranie)

3 października 2016, Agata Bielik-Robson (nagranie)

 

Nagrania debat z roku akademickiego 2015-2016

21 kwietnia 2016, prof. Wojeciech Burszta (nagranie)

10 marca 2016, prof. Stanisław Obirek (nagranie)

11 lutego 2016, dr hab. Piotr Augustyniak (nagranie)

22 stycznia 2016, prof. Przemysław Czapliński (nagranie)

14 grudnia 2015, prof. Andrzej Leder (nagranie)

20 listopada 2015, prof. Jerzy Vetulani (nagranie)

23 października 2015, Jan A. Kłoczowski OP (nagranie

 

System.String[]System.String[]System.String[]

Seminarium prowadzi prof. Tadeusz Bartoś. Ideą seminarium jest prześledzenie treści wszystkich dialogów Platona, od najwcześniejszych do ostatnich.  

***

Teksty każdy z uczestników seminarium czyta samodzielnie. Na spotkaniach dyskutujemy o tematyce, ustalamy co kto zrozumiał, szukamy logiki wywodu Platona, rozwoju jego myśli. Zatrzymujemy się też niekiedy i razem czytamy fragmenty bardziej zawiłe, wymagające omówienia szczegółowego.

Celem jest zapoznanie się bezpośrednie z całością spuścizny platońskiej, złożonością i bogactwem jego myśli, wymykającym się najlepszym nawet ujęciom podręcznikowym. Seminarium jest kontynuacją zajęć z poprzednich lat. Obecnie utknęliśmy w dialogu Państwo. Rozpoczniemy od VIII ksiegi. Przed nami późne teksty Platona, takie jak Teajtet, Parmenides, Sofista, Fileb, Prawa. Zapraszamy.

Spotykamy się co dwa tygodnie, w środy o g. 19.00. Pierwsze spotkanie 26 października. Miejsce: Centrum Łowicka, sala nr 24. Zapisy na wykłady i seminarium już rozpoczęte. Proszę wejść do zakładki zapisy i wypełnić formularz, zaznaczając udział w seminarium. Uczestnictwo w seminarium zarezerwowane jest tylko dla słuchaczy WSFT. Potwierdzenie przyjęcia otrzymają Państwo po dokonaniu wpłaty.

System.String[]System.String[]

System.String[]System.String[]System.String[]